Полазак у 07.00 часова испред Вазнесенске цркве (Улица адмирала Гепрата број 19). Обилазак:
Таково је смештено између села Дичине и Клатичевачке реке, у брдско – планинском крајолику. Прелепа природа са једне и културно историјски споменици везани за Други српски устанак са друге стране, учинили су Таково познатим. На Цвети, 1815. године, народни прваци су подигли Други српски устанак на челу са кнезом Милошем Обреновићем.
„Таковски грм“ је културно добро од изузетног значаја. Представља историјски комплекс на простору од неколико хектара, који обухвата грађевине и споменике везане за подизање Другог српског устанка.
Под највећим храстом, где је донета одлука, подигнут је 1887. године споменик Другом српском устанку. Недалеко од њега налази се новије спомен обележје кнезу Милошу Обреновићу. Mонументална бронзана скулптура „Таковски устанак“, рад академског вајара Петра Убавкића из 1990. године.
Црква брвнара једна је од најстаријих грађевина црквене архитектуре овог типа у Србији. Подигнута је 1795. године на месту старе цркве из 1724. године. Црква је обновљена 1935. године и до данашњег дана сачувала је свој првобитни облик. У њој је прота Мелентије Павловић причестио устанике.
Музеј у Такову смештен је у школској згради која је задужбина краља Александра Обреновића. У музеју се чувају бројни експонати посвећени Другом српском устанку: слика чувеног сликара Паје Јовановића – Таковски устанак, таковски крст, остаци таковског грма…