Матица српска је најстарија српска књижевна, културна и научна институција. Основана је 1826. године у Пешти, у време ослобађања Србије од вишевековне турске власти. Њено деловање је од самог почетка било усмерено на представљање српске културе у Европи, а са друге стране на просвећивање народа. У том циљу развијена је богата издавачка делатност.
Матица српска је 1864. године пресељена из пештанског Текелијанума у новосадски Платонеум. Нови Сад је од тада познат као Српска Атина. Град је добио тај назив јер се сматрало да су се око Матице српске окупљали најобразованији и најмудрији људи. Њени оснивачи као и први приложници, живели су у различитим срединама, од Беча до Темишвара и од Дубровника до Пеште. Припадали су различитим друштвеним слојевима. Добротвори и чланови су били владари, племићи, писци, народни трибуни, научници…
Данас Матица српска има око 2.000 сарадника који су укључени у више десетина научних и развојних пројеката док библиотека Матице српске има више од 3.500.000 публикација.
Галерија Матице српске чува једну од највреднијих колекција српске националне уметности од 16. до 20. века. Са око 500 уметничких дела изложених у сталној поставци посетилац има прилику да стекне слику о развоју српске уметности новијег доба.